ÚvodO nás › Blog Terezy Kostkové

Blog Terezy Kostkové

Od roku 2009 je oficiální tváří Studia pro ženy Tereza Kostková.

 

studio-pro-zeny-tereza-kostkova

 

Den „D“

Je červen. Chodím si po neoficiálně letní Praze a mám pocit, že těhulky „na spadnutí“ se vyrojily mávnutím proutku. Tak jasně, že nejsou holky před porodem ze dne na den, ale nějak je vidím teď víc. Možná proto, že i já mám své porodní výročí. Čtyři roky slavím. Já od porodu, náš Toník od narození. Ani jedno sice neslaví „bod zlomu“ – tedy početí, ale výrazný mezník to tedy je! Jeden z nejvýznamnějších. Na tom se jistě všichni shodnem. Bývala bych byla slavila porod v měsíci červenci – termín jsem měla 6. - , ale osud tomu chtěl jinak a šmahem nečekaně jsem byla červnovou rodičkou a Toník tak splnil vroucí a do té doby zdánlivě nesmyslné přání svého tatíka, aby byl blíženeček, jako my všichni. Co se ještě 20. června při natáčení seriálu „Pojišťovna štěstí“ zdálo být nemožné, od zítřejšího rána stávalo se postupně skutkem. A ačkoli mě všechny zasloužilé rodičky na natáčení ujišťovaly, že „břicho je nahoře“ a „že tutáč budu přenášet“ bác ho, Tonda si to šine na svět rady nerady. O 16 dnů dřív! Nečekaně! Takže: manžel v Brně, pan doktor Calda v Paříži a Madla Mikulandová ve varech! A ta byla tedy „sakra“ důležitá, protože to byla právě ona, koho jsem měla zamluveného k porodu a hlavně ona, kdo mě o porodu řekl s předstihem srozumitelně vše podstatné a to tak, že jsem se na něj dokonce – považte – zní to neuvěřitelně – těšila!!! Proto tam MUSELA být, jako můj guru! Nepřeháním. Od jisté přednášky a povídání o této zvlášť citlivé a předem nepředstavitelné události každé těhotné ženy, mě opustily všechny strachy a pochybnosti a jen jsem zvědavě a s radostí vyhlížela to velké neznámé. Velké neznámé vypuklo ráno ztrátou plodovky. Byla jsem instruovaná a dopravila jsem se do porodnice, ovšem protože mi nebylo nic, domáhala jsem se ještě natáčení. U Apolináíře se moc smáli s tím, že jaksi rodím, i když se mi to možná ještě nezdá. No fakt nezdálo. Ale mě zbýval poslední den natáčení a zrovna obraz, kdy má postava má rodit. Protože kontrakce si dávaly na čas a lékařský odhad mluvil o noci, souhlasila jsem a štáb s režisérem i mým hereckým kolegou místo na plac do Krče, jeli na „ostrý plac“ k Apolináři. Odtočili jsme scénu, kdy rodím – podotýkám, hrála j sem to, co jsem, za několik hodin zažívala fest - a mě tak docela zábavně uběhlo čekání na nepřehlédnutelné rodění. Všechno proběhlo, jak mělo…televize odjela a mě začal ten pravý „seriál“. To už stihla dorazit Madla i můj muž a vše mohlo vesele pokračovat. No, co Vám budu povídat, smála jsem se akorát ještě ve chvíli, kdy Madla nad mými kontrakcemi ohrnovala nos, s tím, že ji budou zajímat až Ty, kdy lezu po zdi…ty ji opravdu zajímaly, byla skvělá zařídila asi úplně všechno, včetně zavolání mého muže…to já už nevím, měla jsem jiné sta…, tedy radosti. I když smích se na chvíli odmlčel, ovšem dostavilo se to nejkrásnější na světe a bylo. Co a jak podrobně si, jistě chápete, nechám pro sebe, protože to je nejsvětější a Vy to buď, milé čtenářky znáte nebo poznáte. Dej Bůh, aby ano. Stojí to za to! A těšte se!

 

Jsem těhotná

Pohled na lakmusový papírek jménem "těhotenský test" může vzbuzovat emoce různé a to i u jednoho a téhož testovatele v závislosti na okolnostech a očekávání eventuelního očekávání. Mě mé dvě čárky v roce 2006 zastavily na okamžik dech a musela jsem si ten objev ověřovat ve vteřinových intervalech ještě asi 100x. A to z čiré a nefalšované radosti. 9. měsíců, které následovaly se zapsaly do historie mého života jako jedno z nejfantastičtějších období. Ani při campingu nemůžete být blíže přírodě, cítit jeji sílu, majestát a moci být s ní v uctivém partnerství. První myšlenka patřila jídelníčku-hned jsem se začala zaobírat tím, jak bych se měla co nejlépe chovat, stravovat, pohybovat, tedy ne já, ale to malé miniaturní ve mě-zkrátka první předvoje mateřských pudů. A hned v závěsu se přede mnou zjevil v té době ještě strašák porod!!! Proč "ještě v té době", proč a díky komu a čemu se ze strašáku stalo toužebné těšení, vysvětlím později. Zatím jsem byla na začátku dobrodružství a mě i Tondu v bříšku čekal pořádný kus cesty. Začalo to ukázkově až knižně: ranní nevolnost, únava a zmatené chutě. Ze začátku mě uspokojily nejlépe dva párky v rohlíku a na to "maroženoje". Čímž braly za své mé prvotní představy o zdravé stravě. Pak se to ale uklidnilo, těhotenství se uhnízdilo a počalo si žít svým rytmem. Bez větších zádrhelů a komplikací. Cítila jsem se skvěle. Musela jsem jen zkraje zobat žluté tělísko, pro nějakou drobnou úvodní nesrovnalost, a ačkoli mi celý čas všechno smrdělo a jíst za dva jsem opravdu nemohla (hned mě tlačil žaludek) protěhotněla jsem se k onomu očekávanému porodu s tradičně avizovanými otoky nohou a trochu neavizovanými 18 kg. Jak to bylo s porodem, s Magdou Mikulandovou a těmi kily Vám povím příště.
Tereza

 

Chcete se Terezy na něco zeptat? tereza.kostkova@studioprozeny.cz

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli jste darovala pupečníkovou krev? Nebo jste si ji nechala pro děťátko uložit? Co byste maminkám doporučila? Děkuji Petra Černá

Původně jsem to měla v úmyslu ale poněvadž jsem rodila o 16 dnů dřív poněkud jsem to zapomněla zorganizovat. Třeba dostanu ještě jednu šanci.

 

Dobrý den, slyšela jsem, že Tereza Kostková cvičí na vibračním přístroji. Chtěla bych vědět o jaký přístroj se jedná a jak dlouho denně cvičí. Děkuji Ludvíková

Jedná se o Power plate a tento stroj, který zpevňuje jednotlivá vlákna všech svalů i vnitřních, zapojuji do cvičení s trenérkou v posilovně.Přibližně 2x týdně v kombinaci s aerobním cvičením je to skvělé. Tereza K.

 

Jak zvládáte takové pracovní vypětí s Toníčkem?

Milé kolegyně maminky, musím se přiznat, že mě tento dotaz překvapil. Přestože je to nejčastěji kladená otázka novinářů a já na ni ve 100 různých obměnách odpověděla, skutečně jsem myslela, že se jedná o dotaz "žurnalistický", že prostě redaktory napadá jen, to co se jakoby zdánlivě nabízí. Ale jak vidím, asi to opravdu působí tak, že stále nejsem doma a fachám od nevidím do nevidím. Je to jen klam. Věřte mi, je to zdání naší profese, která někdy nahromadí vykonanou i probíhající práci v médiích natolik k sobě, že je Vás tzv. všude plno, a pak je zase dost období, kdy se objevujete jen sporadicky. S reálnou zaměstnaností to však nemá mnoho společného. Kolikrát člověk může v období "mimotelevizním" pracovat intenzivněji, než když pak sám z gauče sleduje plody předchozí iniciativy. Tím nechci říci, že by uplynulé dva měsíce byly nějaká "flákárna". To určitě ne, jen to není nic, co by ohrožovalo normální chod domácnosti, výchovu syna a nutilo mě ho odkládat kamsi apod. Má práce se z velké části uskutečňuje večer, a pak v hlavě a klade - to musím uznat - občas větší nároky na psychiku. Po běžném denním provozu, který všechny známe /a klobouk dolů před všemi, které mají ratolestí víc a třeba i přidružené komplikace, jako je nesolidní či nesolventní partner J atd/, musím ještě vybičovat síly a "vstoupit do společnosti" a být fit po všech stránkách, jakože pohledná, čerstvá a buď zábavná nebo alespoň ne úplně tupá. Ale to už je otázka rozhodnutí a profese. Když to člověk nepřežene, dá se jedno nabíjet druhým. Ale když nepočítám tyto dva extrémě jiné měsíce, kterým vévodí StarDance, jsem vskutku na mateřské, při které něžně pracuji, tak aby mě to obohacovalo /nemyslím finančně/ a nikoho nevysávalo. Jen někdy je to drsnýJ. Velký dík za pomoc patří pochopitelně mé mamince a sestře, které v podstatných okamžicích přebírají péči o Tondu, a já vím, že v intencích mé výchovy a našeho rodinného smýšlení. Nenechme se prosím mýlit jakýmsi dnesním klišé, že dítě strádá, pokud se mu nevěnuje 24 hodin pouze a jenom matka. Není tomu tak. Matka je pochopitelně středobod dětského život, tak jako je dítě středobod jejího, ale ten malý človíček potřebuje drobné proměny, druhy vztahů, prostředí - ne chaoticky střídané, ale přiměřená pestrost je ku prospěchu, stejně jako čas , který se dítě naučí trávit samo. Tak si to myslím a v tomto duchu to tedy tak nějak plychtíme J. Ne že bych občas nepadala na ústa, ale mé milé maminky, ruku na srdce, která z Vás ne J.

 

Pomáhájí Vám rodiče s výchovou dítěte (známí herci Petr kostka a Carmen Mayerová)?

Prostě jsou jim skvělou babičkou a dědou a tím, že ho milují a vnímají ho, pomáhají s jeho rozvojem nenahraditelně. Oni jsou také již velmi zkušenými prarodiči - Toník je vnouče šesté - takže mají nejen zkušenosti, ale také potřebný nadhled.

 

Kdybyste se mohla znovu rozhodnout, měla byste opět děcko, když budujete takovou kariéru, popřípadě budete mít ještě další děti?

Mít dítě je něco, k čemu jsem se rozhodovat nemusela. Doufala jsem, že přijde a že život nenastolí žádný důvod k tomu, aby tomu tak nebylo. Ani na vteřinu nestála otázka dítěte na vahách proti profesi. Možná proto, že je jako soupeře nevnímám. Práce - ať už je to ta "domácí" nebo ta "veřejná" - je přeci průběžnou lidskou potřebou, způsobem jakým dospělý jedinec našeho živočišného druhu naplňuje svůj život. Rozmnožování je aspekt neméně podstatný z jiného ranku. Nekonkurují si. Aspoň já to tak nevnímám. A pevně doufám, že okolnosti budou v budoucnu stále ještě dalšímu novému životu nakloněny.

 

Náš rozhovor s Terezou Kostkovou

Jak je to dlouho, co jste prožívala těhotenství a porod?

Od porodu je to 16 měsíců, od začátku těhotenství o devět měsíců déle.

 

Jak probíhal váš porodní den?

Někdy před devátou ráno mi praskla plodová voda. Bylo mi to více méně jasné, u Madly Mikulandové jsem si telefonicky jen tuto předtuchu potvrdila, a protože se nic výraznějšího /kromě totálního vzrušení, že už je to asi vážně tady/ nedělo, žádné kontrakce, bolesti, nic, koketovala jsem s myšlenkou, že bych ještě dotočila předposlední natáčecí den Pojišťovny štěstí. Rodila jsem totiž poměrně nečekaně o 16 dnů dříve. Úžasné dámy ze Studia pro ženy, kam jsem ještě zaběhla pro konzultaci, mě však s úsměvem ujistily, že i když to tak zatím nevypadá, rodím a měla bych jít do porodnice na monitor. Tam už si mě se stejným úsměvem nechali. Pana doktora Caldu jsem měla mimo republiku, Madlu mimo Prahu, manžela na cestě do Brna /obratem ovšem na cestě z Brna/. Sehnala jsem rodiče, aby mi přivezli tašku, odvolala jsem natáčení, lehla si a čekala. Vstupní prohlídka odhadovala porod na noc. Když se to doneslo natáčecímu štábu – někdy v odpoledních hodinách, které byly stále klidné, co do kontrakcí, ač vzrušené, co do očekávání – přemluvili mě ještě k dotočení jediného důležitého obrazu, ke kterému potřebuji těhotné břicho. Tedy k porodu mé seriálové postavy Andrey. Dorazili kolem 19h večer. To už jsem byla trochu bledší, aspoň se ušetřilo na maskérce a mírně mě pobolívalo v kříži. Za hodinu bylo hotovo, to už mi přišlo vhod, protože mi nebylo takzvaně „dvakrát“. Dorazila už Madla – má porodní bába, ale naprosto nic si z mého povzdychování nedělala, že prý jí to začne zajímat, až polezu po zdi. Já osobně počítám začátek porodu v devět večer, kdy už byli kontrakce patrné - asi po čtyřech minutách a rychleji. Šlo to dobře, plynule, skoro ukázkově. Dorazil manžel a ve dvě hodiny po půlnoci se narodil Toníček. Tak takhle nějak ve „stručnosti J“ probíhal náš den „D“.

 

Dáte nám nějaký zaručený Tip pro bezproblémové zvládnutí šestinedělí?

To Vám tedy vážně nedám, jen, že si to každý musí vychytat sám. Nezbývá než naslouchat sobě a tomu malému, které bývá kolikrát chytřejší než my dospělí dohromady. Jediné co snad mohu říci, jako cosi osvědčeného, je ukázat tomu malému drobečkovi zásadní rozdíl mezi dnem a nocí. A protože stále spí, dělala jsem to zvukově. Ve dne jsme se chovali jako ve dne, i když spal, ale v noci jsem byla nekompromisně tichá, svítila jsem minimálně a při kojení ani přebalování nemluvila, nezpívala, nic. Velmi brzy to pochopil a noc podle toho ctí. Která maminka by to neocenila J?!

 

Dáte na rady kamarádek?

Dám na dobré rady. Dobrou poznám tak, že ve mě takzvaně rezonuje…něco mi řekne: „ano s tím souhlasím, to by mohlo být ono…“

 

Držíte či jste držela po porodu nějakou dietu?

To absolutně ne. Já jsem jenom už dávno vyrostla z přejídání a pojídání množství uzeného, smaženého a jinak tučného. O to víc si tyto „libůstky“ výjimečně dopřeju jako vzpomínku…a bez následků. Jím ráda a všechno, jenom snažím se nepřejídat se večer a alespoň vynechat ve večerních hodinách uhlovodany. Dieta bych tomu neříkala, prostě se hlídám.

 

Jaké je vaše oblíbené jidlo?

Radši Vám řeknu, kterých pár kousků nejím. Je to zvláštní, ale přese všechnu velikou oblibu k rybám a mořským potvorám vůbec jsem nepřišla na chuť kaviáru, ústřicím a sushi. Toť vše. Všechno ostatní mi nesmírně chutná.

 

A co jí váš Toník?

Tony je typický chlap. Jí všechno. Vzhledem k tomu, že i celá naše rodina se stravuje tzv. racionálně - nijak extrémně, ale nesmažíme, neomáčkujeme a neudíme ob den – tak ještě všechno neochutnal. Lízátka,a bonbóny také zatím vydávám za nepoživatelné předměty. Ale jinak opravdu všechno. Nejoblíbenější je bílý jogurt, těstoviny, ryby a masíčko, kiwi…spíš přemýšlím, co mu nechutná.

 

Jak dlouho jste kojila?

Kojila jsem téměř do Toníčkových 13. měsíců. Dala jsem na radu naší paní doktorky, která mi zněla velmi moudře. Že totiž z miminka se stává chlapeček, z kojence batolátko, tak ať to respektuji a pomohu mu ten „přechod“ uskutečnit zcela. Vyhnu se tak prý i postupně narůstající závislosti na prsu. Je fakt, že odstavení jsem snášela hůře já, než Tonda a nevím, jestli i díky tomu, ale jsme přibližně od té doby také bez dudlíku. Užili jsme si obojího a jdeme dál…

 

Sportujete? a popřípadě jak?

Asi po šesti měsících mi čas i síly dovolily pozvolna se vracet k mým předporodním „výkonům“ v posilovně, ale zprvu jsem nedosáhla své staré kondice zcela, protože časové možnosti byly velmi nepravidelné. Dařilo se mi spíš chodit pravidelně plavat. Od okamžiku, kdy se Toník rozběhal, jsem ovšem myslím svou někdejší kondici nejen dohnala, ale v něčem možná i překonala. Zatím se to jeví, jako nejúčinnější a současně nejzábavnější dieta.

 

Víme, že jste stále pracující maminka. Jak to zvládáte?

A vy znáte nějakou maminku nepracující? To přídavné jméno „nepracující“ mi s tím podstatným nejde ve valné většině případů dohromady. Máte přeci téměř prašť jako uhoď, jestli se žena stará o dvě tři děti, pere, žehlí, vytírá, vaří, okopává zahrádku, nebo jestli jde večer hrát, nebo točit a rozhodne se část těch prací domácích proměnit v práce „veřejné“...skoro si troufám říci, že to první je leckdy psychicky náročnější, obojí vyžaduje schopnost organizace času i prostoru a obojí znamená, že si prostě tak často „nesednete“. A jsou i tak schopné, že si sednou J.

 

 

Aktuální program

6. 2. Předporodní kurz - červencové

pro maminky s termíny porodu v červenci v 18:30 hodin, 1. hodina je zdarma (když to nezvládnete tuto první hodinu, přihlásit se můžete jakoukoliv další). Předporodní příprava se cvičením 1x týdně. Kde: Studio 1, Vodičkova 20. Rezervace.

29. 1. Kurz vaření příkrmů - I miminka mají své chutě

Rozhodli jste se připravovat pro miminko první jídla doma? Naše lektorka Simona Lazzari vám ukáže jak na to, naučí vás 20 druhů příkrmů, od prvních jednoduchých až po složitější. Termín: 11.30 - 14.00 hodin. Kde: CHEFPARADE, Holešovická tržnice hala č.36, Praha 7. Rezervace a platba předem.

23. 1. Školení partnera k porodu

18.00 - 20.00 hod., Studio 1, Vodičkova 20. Předporodní kurz pro partnery k porodu, na kurz přijďte s partnerkou, abyste mohli nacvičit praktické dovednosti. Rezervace je nutná, termíny se rychle plní.

 

Ukázka cvičení

 

Newsletter

 

Cvičení pro těhotné

Magdalena MikulandovaStudio pro ženy je zdravotní zařízení, které funguje od r. 1993 a založila ho Magdalena Mikulandová. Pobočky jsou v Praze, Karlových Varech a Říčanech. Nabízíme ženám cvičení pro těhotné, předporodní kurzy a přípravu na porod, doprovod k porodu do porodnice dulou nebo porodní asistentkou, cvičení s miminky, cvičení pro děti, kojenecké plavání, masáže pro těhotné a cvičení po porodu s hlídáním, služby a péči pro ženy všech věkových kategorií v příjemném moderním prostředí. Probíhají tu kurzy hubnutí Metabolic Balance. Jsme centrum pro těhotné. Péči zajišťují zdravotnice, laktační a výživové poradkyně a fitness instruktorka. Virtuální prohlídka.

 

Kontakt

Studio pro ženy

Vodičkova 20, Praha 1

Telefon: 602 471 208

praha@studioprozeny.cz

Cliquo engine | B interactive